Januar 2018
04.   torsdag Saunagus og havbad for alle HBS medlemmer torsdage 18.00-20.00 højvandskal
11.   torsdag Saunagus og havbad for alle HBS medlemmer torsdage 18.00-20.00 højvandskal
14. søndag Vintersvømning på Hjerting Skole 10.00  
18.   torsdag Saunagus og havbad for alle HBS medlemmer torsdage 18.00-20.00 højvandskal
21. søndag Vintersvømning på Hjerting Skole 10.00  
25.   torsdag Saunagus og havbad for alle HBS medlemmer torsdage 18.00-20.00 højvandskal
28. søndag Vintersvømning på Hjerting Skole 10.00  
Februar 2018
01.   torsdag Saunagus og havbad for alle HBS medlemmer torsdage 18.00-20.00 højvandskal
04. søndag Vintersvømning på Hjerting Skole 10.00  
08.   torsdag Saunagus og havbad for alle HBS medlemmer torsdage 18.00-20.00 højvandskal
15. torsdag Saunagus og havbad for alle HBS medlemmer torsdage 18.00-20.00 højvandskal
22.   torsdag Saunagus og havbad for alle HBS medlemmer torsdage 18.00-20.00 højvandskal
25. søndag Vintersvømning på Hjerting Skole 10.00  
Marts 2018
01. torsdag Saunagus og havbad for alle HBS medlemmer torsdage 18.00-20.00 højvandskal
04. søndag Vintersvømning på Hjerting Skole 10.00  
08.   torsdag Saunagus og havbad for alle HBS medlemmer torsdage 18.00-20.00 højvandskal
08.   torsdag Kick Off - For alle udvalgs medlemmer og alle dem der gerne vil i udvalg.
Fælles spisning
, planlægning og koordinering af aktiviteter.
AFLYST  
11. søndag Vintersvømning på Hjerting Skole 10.00  
15.   torsdag Saunagus og havbad for alle HBS medlemmer torsdage 18.00-20.00 højvandskal
18. søndag Vintersvømning på Hjerting Skole 10.00  
22.   torsdag Saunagus og havbad for alle HBS medlemmer torsdage 18.00-20.00 højvandskal
24. lørdag Standerskift og arbejdsdag

Forårsfest

10.00

18.00

 
29.  torsdag Saunagus og havbad for alle HBS medlemmer torsdage 18.00-20.00 højvandskal
April 2018
04. onsdag Onsdagssejlads   -  tune-up 18.15 18.24
05.   torsdag Torsdagstræning 17.00 18.53
05.   torsdag Afslutningen på gussæsonen
Buffet i Messen ca. kl. 20
18.00
20.00 - 22.00
højvandskal
08. søndag Sejlsportsliga 2018 - infomøde Messen 12.00 20.56
08. søndag Vintersvømning på Hjerting Skole 10.00  
11.  onsdag Onsdagssejlads  -  første sejlads 18.15/18.45 12.16
12.  torsdag Torsdagstræning 17.00 13.22
12. torsdag HBS Kick-Off 2018 Messen 18.00  
14.-15. lø-sø

wavefreestyle Camp

højvandskal
15. søndag Sejlsportsliga 2018 - træningsdag Horsens  
15. søndag Vintersvømning på Hjerting Skole 10.00  
17.   tirsdag HBS ungdom - intromøde Messen 17.00 16.58
17.  tirsdag 2018 Slalomrækken 17.00 16.58
18.   tirsdag 2018 Slalomrækken - reserve 17.32
19.  torsdag Torsdagstræning 17.00 18.08
21.   lørdag Yoga-workshop 09.00 19.30
21.-22. lø-sø

wavefreestyle Camp - reservedage

højvandskal
22. søndag Vintersvømning på Hjerting Skole 10.00  
23.   mandag Intromøde til windsurfskolerne i Ho Bugt Sejlklub 17.00 - 18.00
26.  torsdag Torsdagstræning 17.00 13.08
27.  fredag Tur til Janderup  (St. Bededag) 10.00 14.06
30.  mandag Fuldmånebad - Alle klubbens medlemmer er meget velkomne. Messen 19.00 16.23
Maj 2018
01. tirsdag Tirsdags.kap, Ungdom Stranden 17.30 16.59
03.  torsdag Torsdagstræning 17.00 17.56
08. tirsdag Tirsdags.kap, Ungdom Stranden 17.30 21.09
12.  lørdag Barometersejlads 10.00 13.31
15. tirsdag Tirsdags.kap, Ungdom Stranden 17.30 15.55
16.  onsdag 2018 Slalomrækken 17.15 16.36
17.  torsdag Torsdagstræning 17.00 17.14
17.  torsdag 2018 Slalomrækken - reserve 17.14
22. tirsdag Tirsdags.kap, Ungdom Stranden 17.30 21.17
24.  torsdag Torsdagstræning 17.00 23.50
26.  lørdag Tur Fanø rundt 07.00 13.39
27.  søndag Distancesejlads 10.00 14.41
29. tirsdag Tirsdags.kap, Ungdom Stranden 17.30 16.00
30.  onsdag 2018 Slalomrækken 16.37
31.  torsdag 2018 Slalomrækken - reserve 17.09
31.  torsdag Torsdagstræning 17.00 17.09
Juni 2018
2.-3. lø-sø ”Sejlsportsligaen – Frederikshavn” Frederikshavn  
05. tirsdag Tirsdags.kap, Ungdom Stranden 17.30 19.44
05.  tirsdag 2018 Slalomrækken 19.44
06.  onsdag 2018 Slalomrækken - reserve 20.33
07.  torsdag Torsdagstræning 17.00 21.29
09.   lørdag Prøv fartøjstyper 11.00 - 14.00 11.28
12. tirsdag Tirsdags.kap, Ungdom Stranden 17.30 14.39
13.  onsdag Onsdagssejlads  -  Distancesejlads 18.15/18.45 15.29
14.  torsdag Torsdagstræning 17.00 16.15
17.  søndag Tur til Skallingen 10.00 18.26
18.  mandag Foil Demodag 17.00 - 20.00 19.13
19. tirsdag Tirsdags.kap, Ungdom Stranden 17.30 20.04
21.  torsdag Torsdagstræning 17.00 22.10
23. NY lørdag Sankt Hans aften 19.00 12.08
23.-24. lø-sø ”Sejlsportsligaen – Kerteminde” Kerteminde  
26. tirsdag Tirsdags.kap, Ungdom Stranden 17.30 14.51
27.  onsdag Onsdagssejlads  -  Distancesejlads 18.15/18.45 15.37
28.  torsdag Torsdagstræning 17.00 16.18
29.-01. fre-sø DM Wayfarer Svendborg
Juli 2018
03.-07. ti-lø EM Wayfarer Assens
04.  onsdag Onsdagssejlads  -  sidste sejlads før sommerpause 18.15/18.45 19.19
08.-15. sø-sø Wayfarer Rantzausmindetræf Rantzausminde, Svendborg
August 2018
01.  onsdag Onsdagssejlads  -  første sejlads efter sommerpause 18.15/18.45 18.22
02.  torsdag Torsdagstræning 17.00 18.57
04.  lørdag Grillaften på Langli 18.30 20.26
07. tirsdag Tirsdags.kap, Ungdom Stranden 17.30 23.41
08.  onsdag Onsdagssejlads  -  Distancesejlads 18.15/18.45 12.22
09.  torsdag Torsdagstræning 17.00 13.41
11.  lørdag Alfred Kaas sejlads 10.00 15.41
14. tirsdag Tirsdags.kap, Ungdom Stranden 17.30 18.00
14.  tirsdag 2018 Slalomrækken 18.00
15.  onsdag 2018 Slalomrækken - reserve 18.42
16.  torsdag Torsdagstræning 17.00 19.25
18.-19. lø-sø ”Sejlsportsligaen – Skovshoved” Skovshoved  
21. tirsdag Tirsdags.kap, Ungdom Stranden 17.30 11.45
22.  onsdag Onsdagssejlads  -  Distancesejlads 18.15/18.45 12.52
23.  torsdag Torsdagstræning 17.00 13.51
25. lørdag Hjerting Langli Open Water anno 2018 14.00 15.30
28. tirsdag Tirsdags.kap, Ungdom Stranden 17.30 17.09
28.  tirsdag 2018 Slalomrækken 17.09
29.  onsdag 2018 Slalomrækken - reserve 17.35
30.  torsdag Torsdagstræning 17.00 18.04
September 2018
1.-2. lø-sø ”Sejlsportsligaen – Aarhus” Aarhus  
04. tirsdag Tirsdags.kap, Ungdom Stranden 17.30 22.01
05.  onsdag Onsdagssejlads  -  herfra kl. 17.15/17.45 17.15/17.45 23.23
06.  torsdag Torsdagstræning 17.00 11.54
11. tirsdag Tirsdags.kap, Ungdom Stranden 17.30 16.59
13.  torsdag Torsdagstræning 17.00 18.19
18. tirsdag Tirsdags.kap, Ungdom Stranden 17.30 22.21
20.  torsdag Torsdagstræning 17.00 12.04
22. lørdag Ho Bugt Cup - Opti/Feva 14.07
25. tirsdag Tirsdags.kap, Ungdom Stranden 17.30 16.14
26.  onsdag 2018 Slalomrækken 16.45
27.  torsdag 2018 Slalomrækken - reserve 17.14
27.  torsdag Torsdagstræning 17.00 17.14
Oktober 2018
03.  onsdag Onsdagssejlads  -  sidste sejlads 17.15/17.45 21.49
06.  lørdag Onsdagssejlads  -  tune-down 13.00 13.04
06.   lørdag Klubmesterskab - Opti/Feva 13.04
06.  lørdag 2018 Slalomrækken - afslutning - klubfest - invitation 10.00 / 19.00 13.04
10.  onsdag tekstilfri aften, med nøgen havbad og saunagus 19.00 16.39
13.  lørdag Wayfarer stævne i Farum
13.  lørdag Onsdagssejlads  -  tune-down 13.00 18.31
20.  lørdag Onsdagssejlads  -  tune-down 13.00 12.17
27. lørdag Standerskift og arbejdsdag 10.00 17.30

HBS Aktiviteter 2018

Samlet skema over sæsonens sejladser til udskrift

OPTIMIST UNGDOM JUNIORSURF SURF&KITE ALLE HOBIE CAT WAYFARER MORGENBAD
Dato Dag Aktivitet Sted - tid Højvande
November 2018
01.   torsdag Saunagus for alle 18.30 - 20.00 20.47
03.   lørdag Åbent hus,  kom og prøv vinterbadning 09.00 - 12.00 10.26
08.   torsdag Saunagus for alle 18.30 - 20.00 15.19
11.  søndag Vintersvømning på Hjerting Skole 10.00 - 12.00  
14.  onsdag tekstilfri aften, med nøgen havbad og saunagus 19.00 18.50
15.  NY torsdag Show-gus for alle 18.30 - 20.00 19.38
18.  søndag Vintersvømning på Hjerting Skole 10.00 - 12.00  
22. torsdag Generalforsamling Messen 19.00  
25.  søndag Vintersvømning på Hjerting Skole 10.00 - 12.00  
29.   torsdag Saunagus for alle 18.30 - 20.00 19.33
December 2018
02.  søndag Vintersvømning på Hjerting Skole 10.00 - 12.00  
06.   torsdag Saunagus for alle 18.30 - 20.00 14.13
09.  søndag Vintersvømning på Hjerting Skole 10.00 - 12.00  
12.  onsdag tekstilfri aften, med nøgen havbad og saunagus 19.00 17.44
13.   torsdag Saunagus for alle 18.30 - 20.00 18.19
16.  søndag Vintersvømning på Hjerting Skole 10.00 - 12.00  
20.   torsdag Saunagus for alle 18.30 - 20.00 12.34
23.   søndag Julebad, med efterfølgende kaffe og rundstykker i messen 07.00 15.19
30.   søndag Nytårkurbad, m/champagne og kransekage 08.00 08.33
31. NY mandag Nytårskur 11.00 - 13.00 09.42

HBS Aktiviteter 2019

Samlet skema over sæsonens sejladser til udskrift (ikke aktivt link)

OPTIMIST UNGDOM JUNIORSURF SURF&KITE ALLE HOBIE CAT WAYFARER MORGENBAD
Dato Dag Aktivitet Sted - tid Højvande
Januar 2019
03.   torsdag Saunagus for alle 18.30 - 20.00  
10.   torsdag Saunagus for alle 18.30 - 20.00  
13.  søndag Vintersvømning på Hjerting Skole 10.00 - 12.00  
17.   torsdag Saunagus for alle 18.30 - 20.00  
20.  søndag Vintersvømning på Hjerting Skole 10.00 - 12.00  
24.   torsdag Saunagus for alle 18.30 - 20.00  
27.  søndag Vintersvømning på Hjerting Skole 10.00 - 12.00  
31.   torsdag Saunagus for alle 18.30 - 20.00  
Februar 2019
03.  søndag Vintersvømning på Hjerting Skole 10.00 - 12.00  
07.   torsdag Saunagus for alle 18.30 - 20.00  
14.   torsdag Saunagus for alle 18.30 - 20.00  
21.   torsdag Saunagus for alle 18.30 - 20.00  
24.  søndag Vintersvømning på Hjerting Skole 10.00 - 12.00  
28.   torsdag Saunagus for alle 18.30 - 20.00  
Marts 2019
03.  søndag Vintersvømning på Hjerting Skole 10.00 - 12.00  
07.   torsdag Saunagus for alle 18.30 - 20.00  
10.  søndag Vintersvømning på Hjerting Skole 10.00 - 12.00  
14.   torsdag Saunagus for alle 18.30 - 20.00  
17.  søndag Vintersvømning på Hjerting Skole 10.00 - 12.00  
21.   torsdag Saunagus for alle 18.30 - 20.00  
24.  søndag Vintersvømning på Hjerting Skole 10.00 - 12.00  
28.   torsdag Saunagus for alle 18.30 - 20.00  
30. lørdag Standerskift og arbejdsdag 10.00  
31.  søndag Vintersvømning på Hjerting Skole 10.00 - 12.00  
April 2019
07.  søndag Vintersvømning på Hjerting Skole 10.00 - 12.00